Estia

Estia Toshiba to nowoczesny system ogrzewania i chłodzenia.

Najlepsza na Świecie sprawność energetyczna – COP 4,66*
Chłodzenie i grzanie w jednym urządzeniu
Wytwarzanie wody o rożnych parametrach dla kilku zastosowań jednocześnie
Szybka i prosta instalacja – nie potrzeba kominów
Współpraca z grzejnikami , ogrzewaniem podłogowym lub ściennym lub fancoilami
Możliwość podłączenia innych źródeł ciepła np. kotła gazowego
Zabezpieczenie anty-zamrożeniowe
Dostępne wydajności grzewcze:8,11i14 kW
Możliwość podłączenia instalacji solarnej przy zastosowaniu odpowiedniego zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła Estia jest źródłem ciepła wykorzystującym energię odnawialną, w tym wypadku energię cieplną powietrza. W przeciwieństwie do paliw tradycyjnych (węgiel, olej,gaz), ciepło pochodzące z otoczenia ma zdolność regeneracji, nie można go więc wyczerpać, nie trzeba też za nie płacić. Pompy nie są jednak zupełnie samowystarczalne, do funkcjonowania potrzebują niewielkich nakładów energii elektrycznej.

Systemy Estia składają się z 3-ech głównych elementów:

1. Jednostki zewnętrznej

Element ten znajduje się na zewnątrz budynku, najczęściej montowany jest na ścianie. Jego zadaniem jest pobieranie ciepła z otoczenia, a następnie przenoszenie go do modułu hydraulicznego poprzez układ chłodniczy. Najważniejszą częścią jednostki zewnętrznej jest podwójna sprężarka rotacyjna DC (prądu stałego). Jest to najnowocześniejsza i wielokrotnie nagradzana technologia. Umożliwia ona płynną regulację pracy sprężarki i dostosowywanie jej do aktualnego zapotrzebowania na moc grzewczą.

2. Modułu hydraulicznego

Element ten przeznaczony jest do powieszenia na ścianie wewnątrz budynku. To w nim następuje podgrzanie wody do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Moduł hydrauliczny wyposażony jest w płytowy wymiennik ciepła, który otrzymuje optymalną ilość czynnika z jednostki zewnętrznej, aby wyprodukować ciepła wodę o niskich lub średnich parametrach 20-55 st. C, lub zimną wodę (10-20 st.C) do chłodzenia latem. Moduł hydrauliczny scala zaawansowaną kontrolę temperatury wody aby umożliwić optymalną dystrybucję do odbiorników i zbiornika c.w.u. Dodatkowo moduł wyposażony jest w grzałkę, która pełni funkcję wspomagającą w skrajnych warunkach.

3. Zbiornika ciepłej wody użytkowej

W zbiorniku gromadzona jest ciepła woda użytkowa do mycia itp Zbiornik wykonany jest ze stali nierdzewnej, zaizolowany, aby jak najdłużej utrzymać ciepło. Dodatkowo zbiornik posiada grzałkę , sterowaną przez zoptymalizowany układ kontroli. Grzałka włącza się w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na c.w.u Dostępne są 3 wielkości zbiorników: 150, 210 300 litrów.

Oprócz tego potrzebny jest : zbiornik wyrównawczy, zawór mieszający, czujnik temperatury, pompy obiegowe.

Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją ogrzewania podłogowego, oraz klimakonwektorami. Jeśli zastosuje się klimakonwektory (kanałowe lub kastonowe) latem będziemy mogli cieszyć się również funkcją chłodzenia.