Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacja jest procesem obróbki powietrza, mającym na celu zapewnienie warunków komfortu. Potocznie uważa się, że klimatyzowanie polega głównie na chłodzeniu powietrza – obniżaniu jego temperatury względem temperatury zewnętrznej. W rzeczywistości proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany i polega na utrzymaniu na zadanym poziomie wszystkich parametrów powietrza : temperatury, wilgotności oraz zanieczyszczeń.

Pierwsze urządzenia klimatyzacyjne powstały w 1902 roku. Ich twórcą był Willis Carrier. Obecnie stworzona przez Willisa Carriera firma jest największym na świecie producentem systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz ch­łodnictwie.

W ofercie znajdujące się Klim-Spaw w Warszawie, będącej dealerem firmy Carrier – Toshiba znajdują się wszystkie urządzenia klimatyzacyjne do zastosowania domowego i komercyjnego: klimatyzatory pomieszczeniowe typu split i multisplit, jednostki typu roof-top oraz agregaty wody lodowej.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej hurtowni zlokalizowanej na terenie miasta Warszawa. Oferujemy pełen zakres usług związanych z klimatyzacją.

 

Co to jest wentylacja?

Zadaniem wentylacji jest wymiana oraz dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wentylacji – jest to wentylacja grawitacyjna oraz wentylacja mechaniczna. Oba z wymienionych systemów muszą zapewniać minimalną wymianę powietrza w pomieszczeniach, co jest określone Polską Normą PN-83/B-03430: „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”.

Rodzaje wentylacji

 

Co to jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej spotykaną odmianą instalacji wentylacyjnych. Ze względu na swoją prostotę oraz skuteczność działania, jest chętnie stosowana przy różnego rodzaju pomieszczeniach wymagających dobrego obiegu powietrza. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cieplejsze (lżejsze) powietrze, unosi się do góry i wydostaje się z pomieszczenia za pomocą kanałów wentylacyjnych. Zimne i świeże powietrze jest doprowadzane poprzez nieszczelności okien i drzwi, oraz specjalnie w tym celu utworzone nawiewniki, będące częścią instalacji wentylacji. Wentylacja grawitacyjna jest stosunkowo tania, a do poprawnego działania nie wymaga z reguły kosztownych przeróbek i instalowania skomplikowanych urządzeń. Zasada działania tego rodzaju wentylacji opiera się na podstawowych zasadach fizyki – i stąd wzięła się jej nazwa – wentylacja grawitacyjna.

 

Co to jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna do poprawnego działania wymaga instalacji dodatkowych urządzeń, jakimi są wentylatory. Poprawnie zbudowana wentylacja mechaniczna zawiera w swojej strukturze co najmniej jeden wentylator wyciągowy, poprawiający obieg powietrza, oraz pozwalający zużytemu powietrzu na wydostanie się na zewnątrz budynku. Wentylacja mechaniczna może być używana zarówno przez cały czas, jak również jedynie od czasu do czasu. Montaż wentylacji mechanicznej pozwala na aktywne sterowanie przepływem powietrza, oraz decydowanie o ilości czasu, jaki jest potrzebny na wymianę powietrza na świeże.

 

Co to jest wentylacja nawiewno-wywiewna?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest oparta na urządzeniach zwanych rekuperatorami, czyli urządzeniach służących do odzysku ciepła. Umożliwia to sprawne pozyskiwanie ciepła w okresie zimowym, oraz pozyskiwanie chłodnego powietrza, w okresie letnim. Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej jest stosunkowo prosta. Przez rekuperator przepływają dwa strumienie powietrza – jeden to ogrzane powietrze wylatujące z pomieszczeń, a drugi to strumień świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz budynku. Świeże powietrze przed wprowadzeniem do pomieszczeń ogrzewane jest w wymienniku zainstalowanym w rekuperatorze. Strumienie przekazują sobie ciepło, ale się nie mieszają. Do wnętrza domu nie wracają więc zapachy, kurz i zanieczyszczenia. W okresie letnim rekuperator działa na zasadzie odwróconego obiegu: cieplejsze powietrze z zewnątrz jest ochładzane przez zimne usuwane ze środka, co pomaga obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest więc najlepszym sposobem na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, jednakże wymaga zastosowania najbardziej skomplikowanych metod.