- Co to jest klimatyzacja?
- Jak działają klimatyzatory typu split ?
- Co to są i jak działają klimatyzatory mieszkaniowe ?
- Co to jest wentylacja ?
- Co to jest wentylacja grawitacyjna ?
- Co to jest wentylacja mechaniczna ?
- Co to jest wentylacja nawiewno-wywiewna ?
- Co to jest klimatyzator? Rodzaje klimatyzatorów.
Co to jest klimatyzacja?
Klimatyzacja jest procesem obróbki powietrza, mającym na celu zapewnienie warunków komfortu. Potocznie uważa się, że klimatyzowanie polega głównie na chłodzeniu powietrza – obniżaniu jego temperatury względem temperatury zewnętrznej. W rzeczywistości proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany i polega na utrzymaniu na zadanym poziomie wszystkich parametrów powietrza : temperatury, wilgotności oraz zanieczyszczeń.
Pierwsze urządzenia klimatyzacyjne powstały w 1902 roku. Ich twórcą był Willis Carrier. Obecnie stworzona przez Willisa Carriera firma jest największym na świecie producentem systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz chłodnictwie.
W ofercie znajdujące się Klim-Spaw w Warszawie, będącej dealerem firmy Carrier – Toshiba znajdują się wszystkie urządzenia klimatyzacyjne do zastosowania domowego i komercyjnego: klimatyzatory pomieszczeniowe typu split i multisplit, jednostki typu roof-top oraz agregaty wody lodowej.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej hurtowni zlokalizowanej na terenie miasta Warszawa. Oferujemy pełen zakres usług związanych z klimatyzacją.
Jak działają klimatyzatory typu split ?
Mniej skomplikowanymi urządzeniami są klimatyzatory typu split. W tego typu klimatyzatorach elementy składowe są rozdzielone na jednostkę zewnętrzną (sprężarka, skraplacz, wentylator skraplacza) oraz jednostkę wewnętrzną (parownik, wentylator nawiewny, filtry). Jednostki połączone są między sobą rurkami miedzianymi, przez które przepływa czynnik chłodniczy odbierający ciepło z pomieszczenia w okresie letnim, lub dostarczający ciepło do pomieszczenia w okresie zimowym (w przypadku klimatyzatorów działających w obiegu odwróconym – pompy ciepła). Klimatyzatory typu split montowane są na stałe i jedynym koniecznym wymogiem jest możliwość zamontowania jednostki zewnętrznej na ścianie lub dachu budynku.
Co to są i jak działają klimatyzatory mieszkaniowe ?
Mieszkaniowe jednostki wewnętrzne są zaprojektowane pod kątem dostosowania do dowolnej aranżacji wnętrza, a większość jednostek ściennych jest wyposażona w zaawansowane systemy filtracyjne zapewniające optymalną jakość powietrza.
Produkty projektowane dla małych obiektów komercyjnych zapewniają optymalne osiągi połączone z efektywnością energetyczną. Ponieważ klasy energetyczne zostały wprowadzone w celu oznaczania rzeczywistego poboru energii, systemy klimatyzacyjne Toshiba zawsze należały do najwyższej klasy A.
Toshiba była pierwszym producentem urządzeń klimatyzacyjnych, który zastosował technologię inwerterową. Systemy produkowane przez Toshibę: Digital Inverter i Super Digital Inverter oferują szeroki zakres jednostek wewnętrznych dających maksymalną elastyczność. W większych aplikacjach, systemy Toshiba VFR łączą elastyczność, efektywność energetyczną i poszanowanie środowiska. Te niezawodne systemy oferują szeroką gamę stylowych jednostek wewnętrznych.
W celu weryfikacji danych technicznych i zagwarantowania ich, Producenci uczestniczą w programie testowania produktów Eurovent w celu potwierdzenia zgodności pomiędzy wynikami testów a rzeczywistymi osiągami produktów.
Klimatyzacja powietrza odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia w domu i w pracy. Nie ma ona na celu wyłącznie zapewnienia odpowiedniej temperatury, lecz jest również odpowiednim narzędziem do uzyskania najlepszej jakości powietrza.
Wybór najbardziej odpowiedniego systemu stanowi jeden z kluczowych czynników uzyskania maksymalnej wydajności i optymalnego komfortu. Prawdziwa jakość mikroklimatu w mieszkaniu wykracza poza kontrolowanie filtracji powietrza. W klimatyzatorach mieszkaniowych Toshiba jakość powietrza jest zapewniona poprzez wielostopniową filtrację i dodatkowe funkcje, takie jak wstępne uzdatnianie, usuwanie drobnych cząsteczek, wirusów, bakterii i alergenów bądź całkowite oczyszczanie. Oczyszczanie elektrostatyczne dodatkowo gwarantuje korzyści kosztowe: brak wydatków na części zamienne.
Co to jest wentylacja ?
Zadaniem wentylacji jest wymiana oraz dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wentylacji – jest to wentylacja grawitacyjna oraz wentylacja mechaniczna. Oba z wymienionych systemów muszą zapewniać minimalną wymianę powietrza w pomieszczeniach, co jest określone Polską Normą PN-83/B-03430: „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”.
Rodzaje wentylacji
Co to jest wentylacja grawitacyjna ?
Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej spotykaną odmianą instalacji wentylacyjnych. Ze względu na swoją prostotę oraz skuteczność działania, jest chętnie stosowana przy różnego rodzaju pomieszczeniach wymagających dobrego obiegu powietrza. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cieplejsze (lżejsze) powietrze, unosi się do góry i wydostaje się z pomieszczenia za pomocą kanałów wentylacyjnych. Zimne i świeże powietrze jest doprowadzane poprzez nieszczelności okien i drzwi, oraz specjalnie w tym celu utworzone nawiewniki, będące częścią instalacji wentylacji. Wentylacja grawitacyjna jest stosunkowo tania, a do poprawnego działania nie wymaga z reguły kosztownych przeróbek i instalowania skomplikowanych urządzeń. Zasada działania tego rodzaju wentylacji opiera się na podstawowych zasadach fizyki – i stąd wzięła się jej nazwa – wentylacja grawitacyjna.
Co to jest wentylacja mechaniczna ?
Wentylacja mechaniczna do poprawnego działania wymaga instalacji dodatkowych urządzeń, jakimi są wentylatory. Poprawnie zbudowana wentylacja mechaniczna zawiera w swojej strukturze co najmniej jeden wentylator wyciągowy, poprawiający obieg powietrza, oraz pozwalający zużytemu powietrzu na wydostanie się na zewnątrz budynku. Wentylacja mechaniczna może być używana zarówno przez cały czas, jak również jedynie od czasu do czasu. Montaż wentylacji mechanicznej pozwala na aktywne sterowanie przepływem powietrza, oraz decydowanie o ilości czasu, jaki jest potrzebny na wymianę powietrza na świeże.
Co to jest wentylacja nawiewno-wywiewna ?
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest oparta na urządzeniach zwanych rekuperatorami, czyli urządzeniach służących do odzysku ciepła. Umożliwia to sprawne pozyskiwanie ciepła w okresie zimowym, oraz pozyskiwanie chłodnego powietrza, w okresie letnim. Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej jest stosunkowo prosta. Przez rekuperator przepływają dwa strumienie powietrza – jeden to ogrzane powietrze wylatujące z pomieszczeń, a drugi to strumień świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz budynku. Świeże powietrze przed wprowadzeniem do pomieszczeń ogrzewane jest w wymienniku zainstalowanym w rekuperatorze. Strumienie przekazują sobie ciepło, ale się nie mieszają. Do wnętrza domu nie wracają więc zapachy, kurz i zanieczyszczenia. W okresie letnim rekuperator działa na zasadzie odwróconego obiegu: cieplejsze powietrze z zewnątrz jest ochładzane przez zimne usuwane ze środka, co pomaga obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest więc najlepszym sposobem na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, jednakże wymaga zastosowania najbardziej skomplikowanych metod.
Co to jest klimatyzator? Rodzaje klimatyzatorów.
Najprostszymi urządzeniami klimatyzacyjnymi są klimatyzatory przenośne. Są to urządzenia, w których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie: skraplacz, parownik, sprężarka, wentylator. Odprowadzenie ciepła z tego typu urządzeń odbywa się poprzez specjalną rurę, którą należy wystawić na zewnątrz pomieszczenia. Równie prostymi urządzeniami są klimatyzatory okienne – również wszystkie elementy składowe znajdują się w jednej obudowie, ale ciepło odprowadzane jest bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia, co jest związane ze specyfiką montażu: urządzenie jest zamontowane na stałe w oknie, częściowo w pomieszczeniu a częściowo na zewnątrz. Kolejną grupą urządzeń to urządzenia split i multi split w tej gamie produktów występują urządzenia naścienne, przypodłogowe, podsufitowe, kasetonowe, kanałowe.